POCHODZENIE
Żylistki przybyły do naszych ogrodów z Dalekiego Wschodu. Pierwotnie były one hodowane głównie na japońskich wyspach Kiusiu, Honsiu i Sikoku.
MORFOLOGIA
- POKRÓJ - żylistek jest krzewem dorastającym do 1,5m wysokości, dość zwartym. Jego gałązki są proste, stosunkowo grube i sztywne. Starsze pędy dekoracyjnie łukowato zwisają.
- LIŚCIE - są jajowato-lancetowate. W dotyku są szorstkie, pokryte włoskami. Mają zielony, matowy kolor, od spodu jaśniejszy.
- KWIATY - są duże, różowe, malowniczo cieniowane, zebrane w gęste, wyprostowane wiechy, dzięki czemu prezentują się bardzo okazale. Kwitną od czerwca do końca lipca.
WYMAGANIA
Żylistek nie jest nadmiernie wymagającym krzewem. Najpiękniej kwitnie w pełnym słońcu, a rośnie w ziemi dostatecznie wilgotnej, przepuszczalnej. W czasie suszy może więc wymagać podlewania. Jest odporny na mrozy.
PIELĘGNACJA
- SZKODNIKI - żylistek jest bardzo rzadko atakowany przez szkodniki.
- PRZYCINANIE - można go przycinać po zakończeniu kwitnienia, aby pobudzić wzrost młodych pędów (tniemy tuż pod kwiatostanami). Niektórzy nie zalecają tego jednak. Proponują jedynie usuwanie starych gałęzi, które psują pokrój rośliny.
CIEKAWOSTKI/UWAGI
- Żylistek Strawberry Fields jest najbardziej efektowną odmianą żylistka. W ogrodzie sprawdzi się posadzony samotnie na tle zieleni, która jeszcze bardziej podkreśli urodę jego kwiatów, jak również posadzony w towarzystwie innych roślin tworząc barwną kompozycję.
- Bardzo dobrze nadaje się do uprawy w miastach ponieważ świetnie znosi zanieczyszczenie powietrza.
- Jest polecanym krzewem ozdobnym w ogródkach przydomowych, ze względu na swój zwarty pokrój, obfite kwitnienie oraz niewielkie rozmiary.
- Można go sadzić pojedynczo lub grupowo (np.: jeśli chcemy odgrodzić w oryginalny sposób jedną część ogrodu od drugiej, żylistek ten utworzy nam barwny żywopłot).