POCHODZENIE
Żylistki przybyły do naszych ogrodów z Dalekiego Wschodu. Pierwotnie były one hodowane głównie na japońskich wyspach Kiusiu, Honsiu i Sikoku.
MORFOLOGIA
- POKRÓJ - żylistek jest krzewem dorastającym do 2 - 3m wysokości, dość zwartym. Jego pędy są proste, stosunkowo grube i rozgałęzione.
- PIEŃ - gałązki żylistka mają czerwonobrązowy kolor. Gdy są starsze, kora na nich zaczyna się łuszczyć.
- LIŚCIE - są jajowato-lancetowate o karbowano-ząbkowanych brzegach. Osiągają 6 - 10cm długości i 1,5 - 3cm szerokości. W dotyku są szorstkie, pokryte włoskami. Mają zielony, matowy kolor, od spodu jaśniejszy.
- KWIATY - zebrane są w gęste, wyprostowane wiechy o długości do 12cm, dzięki czemu prezentują się bardzo okazale. Wielkość pojedynczego białego kwiatu wynosi 1,5 - 2cm. Posiada on:
- po 5 działek i płatków,
- 1 słupek z 3 szyjkami,
- 10 pręcików rozmieszczonych w dwóch okółkach.
Żylistki kwitną od czerwca do końca lipca.
- OWOCE - są to trzykomorowe torebki zawierające w sobie dużą ilość drobnych nasionek.
WYMAGANIA
Żylistek nie jest nadmiernie wymagającym krzewem. Najpiękniej kwitnie w pełnym słońcu, a rośnie w ziemi dostatecznie wilgotnej. W czasie suszy może więc wymagać podlewania. Jest bardzo odporny na mrozy. Dobrze radzi sobie w glebie o wysokiej zawartości węglanu wapnia.
PIELĘGNACJA
- SZKODNIKI - żylistek jest bardzo rzadko atakowany przez szkodniki.
- PRZYCINANIE - można go przycinać po zakończeniu kwitnienia, niektórzy nie zalecają tego jednak. Proponują jedynie usuwanie starych gałęzi, które psują pokrój rośliny.
CIEKAWOSTKI/UWAGI
- Żylistek szorstki to najdawniej uprawiany gatunek żylistka.
- Bardzo dobrze nadaje się do uprawy w miastach ponieważ świetnie znosi zanieczyszczenie powietrza.
- Jest polecanym krzewem ozdobnym w ogródkach przydomowych, ze względu na swój zwarty pokrój i obfite kwitnienie.
- Można go sadzić pojedynczo lub grupowo (np.: jeśli chcemy odgrodzić w oryginalny sposób jedną część ogrodu od drugiej).