POCHODZENIE
Wieloletnia roślina z rodziny wierzbowatych. Wywodzi się z Japonii.
MORFOLOGIA
POKRÓJ - wysokość form szczepionych zależy od wysokości podkładki. W naturalnych dla niej górskich warunkach przybiera formę płożących się po ziemi pędów. Do potrzeb ogrodniczych jest szczepiona na pniu, uzyskując parasolowaty pokrój, ze zwiewnymi, zwisającymi gałązkami. Ich roczny przyrost, jeśli nie są przycinane, to około 2m.
LIŚCIE - zielone, szeroko-lancetowate, w młodości lekko przebarwiają się na żółto-różowo, gęsto pokrywając tym kolorem całą roślinę.
KWIATY - są to duże, beżowe kotki, nazywane baziami. W trakcie kwitnienia obsypują się stopniowo złocistym pyłkiem. Na roślinie pokazują się przed rozwojem liści (III-IV).
WYMAGANIA
GLEBA - roślina mało wymagająca co do rodzaju gleby. Jak każda wierzba preferuje stanowiska wilgotne.
NASŁONECZNIENIE - lubi miejsca ciepłe, nasłonecznione, ale może rosnąć i w półcieniu. Słoneczne stanowiska sprzyjają dekoracyjnemu wybarwianiu liści.
MROZOODPORNOŚĆ - roślina mrozoodporna.
PIELĘGNACJA
Wierzba integra 'Pendula' nie wymaga żadnych trudnych zabiegów pielęgnacyjnych. Jest odpowiednia dla początkujących ogrodników.
Sadząc wierzbę można dać pod korzenie trochę kompostu lub obornika. Koniecznie trzeba ją też obficie podlać, a wtedy przyjmie nam się z łatwością.
Ponieważ preferuje wilgotne stanowiska dobrze jest ją podlewać w czasie długotrwałej suszy.
Po przekwitnięciu powinno się wykonać silne cięcie wszystkich pędów. Zabieg ten nie tylko zagęści koronę krzewu, ale przede wszystkim wymusi pojawienie się dekoracyjnych młodych przyrostów.
Aby stale cieszyć się efektem młodych, różowych przyrostów, dobrze jest przycinać pędy tej wierzby kilka razy do roku.
Silnie przycinane wierzby będą ładniej wyglądały jeśli nie zapomnimy o ich dokarmianiu, szczególnie jeśli gleba w ogrodzie jest mało żyzna. Obornik i preparaty o wolnym działaniu stosujemy na przełomie III i IV. Jeśli zdecydujemy się na nawozy łatwo rozpuszczalne, to możemy je stosować od końca III do końca VI.
należy wycinać pędy wyrastające z podkładki poniżej szczepienia. Wzmocni to roślinę i sprawi, że będzie wyglądała bardziej estetycznie.
Pnie młodych, szczepionych wierzb warto przywiązywać do palika, aby rosły prosto.
CIEKAWOSTKI/UWAGI
Polska nazwa tej wierzby to: wierzba całolistna zwisła.
Dzięki zwisającym, czerwonym pędom dobrze prezentuje się również w stanie bezlistnym.
Można ją polecić do obsadzenia wilgotnych stanowisk przy zbiornikach wodnych. Oprócz brzegów stawów i oczek wodnych może także ozdobić ogrody skalne, a sadzona w pojemnikach udekorować balkony, tarasy i werandy.
Ze względu na swoje japońskie
POCHODZENIE
będzie trafnym wyborem do ogrodu w stylu orientalnym.
Ta urocza, zwiewna roślina pięknie wygląda sadzona tak pojedynczo, jak i w grupach.