POCHODZENIE
Wierzba iwa to, należący do rodziny wierzbowatych, gatunek roślin, wywodzący się Europy i Azji.
MORFOLOGIA
POKRÓJ - wysokość form szczepionych zależy od wysokości podkładki. Młode pędy są grube i owłosione. Starsze posiadają charakterystyczne dla tej wierzby romboidalne pęknięcia w rzędach.
LIŚCIE - eliptyczne, dwa razy dłuższe niż szerokie. Z wierzchu zielone lub oliwkowe, od dołu owłosione.
KWIATY - są to duże kotki, nazywane baziami, pokryte biało-srebrnym miękkim "futerkiem". W trakcie kwitnienia obsypują się stopniowo złocistym pyłkiem. Na roślinie pokazują się przed rozwojem liści. Jest to najwcześniej kwitnąca krajowa wierzba, której kwiaty pokazują się w III-IV, a w razie krótkich zim nawet pod koniec II.
WYMAGANIA
GLEBA - roślina mało wymagająca co do rodzaju gleby. Jak każda wierzba preferuje stanowiska wilgotne.
NASŁONECZNIENIE - lubi miejsca ciepłe, nasłonecznione, ale może rosnąć i w półcieniu.
MROZOODPORNOŚĆ - roślina całkowicie odporna na mrozy.
PIELĘGNACJA
- Wierzba iwa nie wymaga żadnych trudnych zabiegów pielęgnacyjnych. Jest odpowiednia dla początkujących ogrodników.
- Sadząc wierzbę można dać pod korzenie trochę kompostu lub obornika. Koniecznie trzeba ją też obficie podlać, a wtedy przyjmie nam się z łatwością.
- Ponieważ preferuje wilgotne stanowiska dobrze jest ją podlewać w czasie długotrwałej suszy.
- Aby uzyskać ciekawy pokrój rośliny w kształcie parasola, należy szczepiony krzew regularnie przycinać. W pierwszym roku, zaraz po kwitnieniu, a przed pokazaniem się liści, skracamy pędy bardzo krótko, pozostawiając tylko kilka pąków u nasady gałązek. W ten sposób roślina pięknie nam się zagęści. Cięcie można powtórzyć podczas sezonu wegetacyjnego, nie później jednak niż w VII. W następnych latach przycinamy pędy na takiej długości, jaką chcemy, by nasz "parasol" posiadał.
- Silnie przycinane wierzby będą ładniej wyglądały jeśli nie zapomnimy o ich dokarmianiu, szczególnie jeśli gleba w ogrodzie jest mało żyzna. Obornik i preparaty o wolnym działaniu stosujemy na przełomie III i IV. Jeśli zdecydujemy się na nawozy łatwo rozpuszczalne, to możemy je stosować od końca III do końca VI.
- należy wycinać pędy wyrastające z podkładki poniżej szczepienia. Wzmocni to roślinę i sprawi, że będzie wyglądała bardziej estetycznie.
- Pnie młodych, szczepionych wierzb warto przywiązywać do palika, aby rosły prosto.
CIEKAWOSTKI/UWAGI
- Kwiaty wierzby iwy są bardzo miododajne i stanowią jedno z pierwszych źródeł pokarmu dla pszczół.
- Sadzona w donicach, skrzyniach, czy wazonach może być ustawiana na balkonach, tarasach, patiach itp.
- Czasami hoduje się wierzbę iwę ze względu na dekoracyjne bazie, wykorzystywane do kompozycji florystycznych. Dodaje się je do palm wielkanocnych, lub wiosennych bukietów.
- Formy pienne nadają się do małych ogrodów. Ich zwisające gałązki wspaniale wyglądają w pobliżu oczek wodnych.
- Wierzba iwa jest odporna na zanieczyszczenia atmosferyczne, nadaje się więc do nasadzeń w dużych miastach i okręgach przemysłowych.
- Już w starożytności kora wierzb była stosowana do leczenia gorączki i bólu. Obecnie wiadomo, że zawiera ona kwas salicylowy i taninę.