POCHODZENIE
Rośliny z rodziny dławiszowatych, wywodzące się z Chin, Korei i Japonii. W Europie pojawiły się w 1907r.
MORFOLOGIA
POKRÓJ - gęsty, płożący się krzew osiągający średnio ok. 0,5m wysokości. Wytwarza korzenie przybyszowe, z których wyrastają ścielące się po ziemi pędy. Obecnie w sprzedaży można spotkać formy szczepione na pniu.
LIŚCIE - eliptyczne lub jajowate. Są skórzaste, błyszczące i zimozielone. Ich kolor zależy od odmiany. Jesienią przybierają różowe odcienie. Zimą, wraz ze spadkiem temperatury, odcień różu staje się coraz bardziej intensywny.
WYMAGANIA
GLEBA - wystarczy przeciętna ogrodowa, chociaż najlepsza będzie żyzna, próchniczna, lekko wilgotna.
NASŁONECZNIENIE - w pełnym słońcu trzmieliny ładniej się wybarwiają, ale w miejscach zacienionych też będą dobrze rosły i tworzyły zwarte kobierce zakrywające ziemię.
MROZOODPORNOŚĆ - roślina odporna na mrozy, chociaż w bardzo mroźne, bezśnieżne zimy może lekko podmarzać.
PIELĘGNACJA
Aby ładnie zagęścić trzmieliny dobrze jest lekko przycinać końce ich pędów, można w ten sposób uzyskać zwarte kobierce szczelnie otulające podłoże. Najlepiej jest wykonywać cięcie 3 razy do roku: pod koniec IV, w VI i w pierwszej połowie VIII. Późniejsze przycinanie nie jest wskazane, bo młode pędy nie zdążą przygotować się do zimy.
Należy również pamiętać o wycinaniu gałązek, na których liście są całe zielone, bez charakterystycznych dla odmiany barwnych plamek.
Ponieważ jej liście są zimozielone wskazane jest intensywniejsze podlewanie roślin przed zimą.
Jeśli chcemy, by trzmielina rosła w naszym ogrodzie jako roślina pnąca, musimy zapewnić jej jakąś podpórkę. Może to być pergola, niewielka kratka, ścianka altanki lub murek. Wszystko zależy od naszych potrzeb i wyobraźni. Pędy trzmieliny szybciej się wydłużają na stanowiskach półcienistych.
CIEKAWOSTKI/UWAGI
Trzmieliny tworzą ładne zestawienia kolorystyczne z innymi roślinami, ale posadzone samotnie również ciekawie się prezentują. Można je stosować jako rośliny okrywowe, szczelnie otulające podłoże. Sadzić w pojemnikach, zazwyczaj w zestawieniu z iglakami lub innymi roślinami, których mniej dekoracyjną, dolną część chcielibyśmy ukryć. Tworzyć z nich niskie obwódki, rabaty, ogrody skalne. Można też sadzić je przy pniach drzew, które malowniczo oplotą nawet do wysokości 2m. Możliwości wykorzystania trzmieliny są ogromne. Nowością są trzmieliny szczepione na pniu.
TRZMIELINA EMERALD-N GOLD ( ŻÓŁTO-ZIELONA )
Bez podpórek osiąga ok. 50cm wysokości. Jej ciemnozielone liście otoczone są złocisto-żółtą obwódką. Całość tworzy efektowną mozaikę.
TRZMIELINA EMERALD GAYETY ( BIAŁO-ZIELONA )
Bez podpórek osiąga ok. 0,25m wysokości. Jej szaro-zielone liście mają urocze białe obrzeżenie. W zacienionych miejscach, posadzona przy podporze, bardzo wydłuża swoje pędy.
TRZMIELINA SUNSPOT ("ŁACIATA")
Stosowana jest przede wszystkim jako roślina okrywowa. Jej błyszczące, intensywnie żółte liście, mają szeroką, ciemnozieloną obwódkę. Należy to rzadziej spotykanych odmian trzmielin.