POCHODZENIE
Migdałowiec trójklapowy popularnie nazywany migdałkiem przywędrował do naszych ogrodów z chińskich prowincji Hebei i Shandong.
MORFOLOGIA
POKRÓJ - Krzew z wyprostowanymi pędami osiągający do 2m wysokości i szerokości. Spotykane są również okazy szczepione na pniu. Wówczas wysokość rośliny zależy od wysokości pnia śliwy wiśniowej ( ałyczy), na której został zaszczepiony. Takie "drzewko" może rosnąć już tylko na szerokość.
KWIATY - pojawiają się obficie na gałązkach jeszcze zanim rozwiną się liście, tzn.: pod koniec IV i w V. W pączku mają odcień ciemnoróżowy, lecz wraz z rozwojem robią się coraz jaśniejsze. Kształtem przypominają niewielkie, 3,5cm., pełne różyczki bardzo gęsto osadzone wzdłuż ciemnobrązowych pędów.
LIŚCIE - trójklapowe, żywozielone, karbowane, do spodu aksamitnie owłosione. Na migdałku pojawiają się po przekwitnięciu kwiatów.
WYMAGANIA
GLEBA - przeciętna ogrodowa, niezbyt piaszczysta i nie gliniasta, gdyż na takich może trochę gorzej kwitnąć. Lubi ziemię wilgotną, ale nie nazbyt podmokłą.
NASŁONECZNIENIE - lubi stanowiska słoneczne i zaciszne.
TEMPERATURA - Migdałek dość dobrze znosi niskie temperatury, ale należy zabezpieczać go przed dużym mrozem usypując u jego nasady kopczyk z ziemi (formy krzewiaste) lub owijając słomą ( formy krzewiaste i na pniu). Należy tu zaznaczyć, że migdałek krzewiasty znosi mrozy dużo lepiej niż ten w kształcie drzewka.
PIELĘGNACJA
- Co roku w VI, gdy liście rośliny są już w pełni rozwinięte przycinamy jej pędy. Zabieg ten sprawia, że korona naszego migdałka z roku na rok robi się coraz gęściejsza.
- U form szczepionych na pniu należy wycinać dzikie pędy wyrastające z podkładki. Wzmocni to roślinę i sprawi, że będzie wyglądała bardziej estetycznie.
CIEKAWOSTKI/UWAGI
- Migdałek spokrewniony jest z brzoskwiniami, morelami i śliwkami.
- Jego angielska nazwa to Flowering Almond.
- Pędy migdałka nadają się do wazonów na kwiat cięty. Pod koniec zimy możemy wstawić je w domu do wody. Zakwitną po ok. 7-10 dniach.
- Migdałek sadzimy w takim miejscu, by jak najlepiej wyeksponować jego urodę w trakcie kwitnienia. Na pewno dobrze będzie wyglądał na tle ciemnozielonej roślinności, bez towarzystwa innych kwiatów kwitnących w kwietniu i maju.
- Formy pienne bardziej polecane są do małych ogrodów oraz do ogrodów, w których dominuje geometryczność wśród rabat i kształtów roślin.