POCHODZENIE
Wierzba hakuro, pochodząca z rodziny wierzbowatych, wywodzi się ze wschodniej Azji i Japonii.
MORFOLOGIA
POKRÓJ - kulisty krzak osiągający średnicę nawet 3m. Wysokość form piennych zależy od wysokości szczepienia i późniejszego przycinania. Pędy brązowo-czerwone.
LIŚCIE - w młodości różowe, z czasem zmieniają kolor na biało-zielony. Bardzo dekoracyjne.
KWIATY - 2-3cm, kotki pojawiające się obficie na przełomie III i IV.
WYMAGANIA
GLEBA - roślina mało wymagająca co do rodzaju gleby. Jak każda wierzba preferuje stanowiska wilgotne.
NASŁONECZNIENIE - lubi miejsca ciepłe, nasłonecznione, na których najpiękniej się wybarwia.
MROZOODPORNOŚĆ - roślina dobrze znosi mrozy. W miejscach narażonych na silne zimowe wiatry mogą przemarzać końcówki pędów, co nie ma znaczenia dla i tak co roku podcinanej rośliny.
PIELĘGNACJA
Wierzba hakuro nie wymaga żadnych trudnych zabiegów pielęgnacyjnych. Jest odpowiednia dla początkujących ogrodników.
Sadząc wierzbę można dać pod korzenie trochę kompostu lub obornika. Koniecznie trzeba ją też obficie podlać, a wtedy przyjmie nam się z łatwością.
Ponieważ preferuje wilgotne stanowiska dobrze jest ją podlewać w czasie długotrwałej suszy.
Aby wierzba była gęsto pokryta młodymi, efektownymi przyrostami oraz zachowała ładny, kulisty pokrój, konieczne jest przycinanie jej kilka razy do roku. Pierwszy raz tniemy po przekwitnięciu kwiatostanów. Robimy to bardzo krótko, zostawiając tylko kilka pąków u nasady pędu. Kolejnego cięcia można dokonać już pod koniec V, skracając młode gałązki o 1/3-1/4 długości. Ostatni raz zabieg wykonujemy w VII, aby młode odrosty zdążyły zdrewnieć przed zimą.
Silnie przycinane wierzby będą ładniej wyglądały jeśli nie zapomnimy o ich dokarmianiu, szczególnie jeśli gleba w ogrodzie jest mało żyzna. Obornik i preparaty o wolnym działaniu stosujemy na przełomie III i IV. Jeśli zdecydujemy się na nawozy łatwo rozpuszczalne, to możemy je stosować od końca III do końca VI.
należy wycinać pędy wyrastające z podkładki poniżej szczepienia. Wzmocni to roślinę i sprawi, że będzie wyglądała bardziej estetycznie.
Pnie młodych, szczepionych wierzb warto przywiązywać do palika, aby rosły prosto.
CIEKAWOSTKI/UWAGI
Hakuro Nishiki sadzona w donicach, skrzyniach, czy wazonach może być ustawiana na balkonach, tarasach, patiach itp.
Można ją sadzić tak pojedynczo jak i grupowo. Formy krzaczaste świetnie wyglądają sadzone jako formowane lub nieformowane żywopłoty.
Z powodu jasnych liści Nishiki dobrze prezentuje się na tle ciemnej zieleni innych roślin. Sprawdzi się również nad zbiornikami wodnymi, w ogrodach skalnych i ogrodach w stylu japońskim.