POCHODZENIE
Porzeczka agrest, popularnie nazywana agrestem, występuje dziko w Europie, Azji oraz w Afryce. Pochodzi z rodziny agrestowatych. Captivator jest starą, bezkolcową odmianą pochodzenia amerykańskiego.
MORFOLOGIA
POKRÓJ - szybko rosnąca forma szczepiona na pniu, na wysokości 100cm. Jest to odmiana bezkolcowa.
LIŚCIE - zazwyczaj 3 klapowe, o lekko karbowanych brzegach.
KWIATY - drobne, zebrane w niewielkie grona. Kwitną w IV-V.
OWOCE - średniej wielkości lub duże. Początkowo zielono-żółte, a w późniejszej fazie dojrzewania jasno-czerwone do czerwonych, słodko-kwaśne. Można jeść je na surowo, suszyć, mrozić lub robić z nich smaczne przetwory. Zawierają witaminę C, B1, PP, A, żelazo, potas, fosfor, sód, wapń oraz magnez. Z uwagi na dużą zawartość pektyn warto ich używać do domowej produkcji dżemów, powideł, galaretek, kompotów, soków, win i octów. Są nisko kaloryczne. 100g owoców to jedynie ok. 54kcal. Dojrzałość zbiorczą osiągają w połowie VII.
WYMAGANIA
GLEBA - najlepiej by była żyzna, piaszczysto-gliniasta lub gliniasta, o lekko kwaśnym odczynie (pH=6-6,5) i średniej wilgotności. Na glebach słabszych należy stosować nawożenie organiczne i nawadnianie.
NASŁONECZNIENIE - odpowiednie są stanowiska osłonięte od wiatru, słoneczne lub lekko ocienione.
MROZOODPORNOŚĆ - roślina mrozoodporna.
PIELĘGNACJA
Krzewy agrestu przycinamy po posadzeniu. Jeśli sadzimy je wiosną robimy to tuż po posadzeniu, a jeśli jesienią, to tniemy je wczesną wiosną. Cięcie ma być bardzo krótkie, tzn. nad 1-2 pąkiem licząc od powierzchni ziemi.
Przed posadzeniem roślin należy zniwelować ewentualne zastoiska wodne.
Odmiana Captivator jest odporna na amerykańskiego mączniaka agrestowego, opadzinę liści oraz rdzę.
W okresie suszy dobrze jest agrest podlewać co kilka dni.
Aby nakłonić roślinę do wypuszczenia nowych, owocujących pędów, konieczne jest regularne usuwanie starych. Zabiegu tego dokonuje się w III.
Warto co jakiś czas zasilić roślinę kompostem. Zwiększy to jakość i obfitość plonów.
CIEKAWOSTKI/UWAGI
Captivator jest to późna, bardzo plenna, deserowa odmiana.
SOK Z AGRESTU - 3,5kg dojrzałego agrestu oczyścić z szypułek i opłukać. 1l wody zagotować z 300g cukru i startą laską wanilii. Dodać agrest i gotować na małym ogniu 10min. sok bardzo dokładnie przecedzić (przez drobne sitko lub lnianą ściereczkę), przelać do słoików i gotować w temperaturze 850C. Taki domowy sok z agrestu to prawdziwy przysmak. Można go mieszać na przykład ze schłodzonym szampanem.
AGREST MARYNOWANY - 2kg dojrzałego agrestu oczyścić z szypułek, opłukać i wrzucić na 1min. do wrzącej wody. Następnie przecedzić i zahartować zimną wodą. 2 szklanki wody zagotować z 40dkg cukru i 5-6 ziarenkami kardamonu. Gotować pod przykryciem 10min. wlać ocet i ponownie zagotować. Gorącą zalewę wlewać do małych słoiczków wypełnionych agrestem. Taki agrest świetnie pasuje do zimnych przekąsek i pieczonych mięs.